FAJNA Energia

Spółdzielnia Energetyczna

(w organizacji)

+48 720 120 720

 

energia@fajna.eu

ul. Łużycka 6

44-100 Gliwice

Strona www stworzona przez FAMILOK Spółdzielnia Socjalna.

FAJNA Energia

Energy Cooperative (in organization)

FAJNA Energia.    FAJNE Życie. 

14 grudnia 2023

Taniej nie będzie

Jak wynika z prognozy London Stock Exchange Group, w 2024 roku ceny energii we Francji wyniosą 105 euro/MWh, a w Niemczech 102 euro/MWh.

 

Cena w Polsce nie odbiega od stawek europejskich. Jak wynika z danych Towarowej Giełdy Energii, cena energii elektrycznej w kontrakcie terminowym 6 grudnia br. wyniosła 490 zł/MWh, czyli 113 euro/MWh.  

Warto przypomnieć, że w połowie października br. średni kurs oscylował wokół 620 zł/MWh.  Możemy zatem mówić o dużym spadku. 

 

Co napędza spadek? Zdaniem Bogdana Szymańskiego, wiceprezesa Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej i eksperta w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, źródła należy upatrywać w spadających cenach uprawnień do emisji dwutlenku węgla. 

Na przestrzeni ostatniego półrocza z prawie 100 euro/tonę CO2 spadliśmy do około 70 euro/tonę CO2. Oznacza to spadek o 130 zł/tonę CO2. 

 

“Wielu zadaje sobie pytanie, czy faktycznie będziemy w tym trendzie spadkowym długo, co zobaczymy w najbliższych miesiącach. Uważam, że będziemy obserwować stabilizację - dochodzimy do poziomów minimum. Jeżeli popatrzymy sobie na strukturę wytwarzania energii w Polsce, która wciąż jest w większości oparta o węgiel, jeśli popatrzymy na ceny węgla, na ceny uprawnień do emisji, to zobaczymy, że znajdujemy się w takiej sytuacji, gdzie najbardziej sprawne elektrownie węglowe w Polsce, kupujące węgiel z zagranicy, który jest tańszy, są w stanie produkować energię w granicach od 390 do 400 zł/MWh” - powiedział w programie Energetyczny TalkShow.