FAJNA Energia

Spółdzielnia Energetyczna

(w organizacji)

+48 720 120 720

 

energia@fajna.eu

ul. Łużycka 6

44-100 Gliwice

Strona www stworzona przez FAMILOK Spółdzielnia Socjalna.

FAJNA Energia

Energy Cooperative (in organization)

FAJNA Energia.    FAJNE Życie. 

06 grudnia 2023

Instalacja PV z magazynem energii

 

Autokonsumpcja zyskuje na znaczeniu w obliczu wprowadzenia taryf dynamicznych. Dzięki niej prosument jest w stanie oszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Dodatkowo obciąża sieć, nie wprowadzając do niej energii. Jednak aby sprawdzić, czy inwestycja w pakiet fotowoltaika plus magazyn energii rzeczywiście się opłaca, konieczne jest porównanie ze sobą kosztów zakupu takiego zestawu z kosztami zakupu instalacji PV bez tego dodatkowego komponentu. Zapytaliśmy zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą, ile aktualnie trzeba zapłacić za instalację fotowoltaiczną z magazynem energii. Co udało się nam ustalić?

 

UWAGA: Poniższe zestawienie nie stanowi oferty handlowej. Przedstawione ceny są poglądowe, opracowane przez redakcję na podstawie przykładowych ofert uzyskanych od firm wykonawczych. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak długość trasy kablowej itp.

Ile kosztuje fotowoltaika z magazynem energii?

 

Pod uwagę wzięliśmy ceny brutto takiej instalacji. Zestawiliśmy ze sobą dwa bardzo podobne do siebie systemy. Różnią się one jedynie obecnością magazynu energii i miejscem montażu. System bez magazynu energii to instalacja gruntowa, natomiast  w drugim przypadku jest to instalacja dachowa w układzie południe-zachód. 

Oba systemy składają się z następujących elementów:

 
  • Moduł Sunova Solar o mocy 410 W
  • Falownik Hypontech (w wersji z magazynem falownik hybrydowy)
  • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
  • Zabezpieczenie strony AC i DC
  • Okablowanie strony AC i DC
  • Montaż, pomiary dokumentacja
  • Transport, dostawa